Вітаю Вас у своєму блозі! Буду рада, якщо матеріали блогу стануть Вам у нагоді! Змінюємо освіту та світ на краще! Geography is too important to be left to geographers! Я-Ірина Балжі, працюю у ЗЗСО І-ІІІ ступенів с-ща Керменчик Старомлинівської сільської ради Волноваського району Донецької області.

Будь у русі, не зупиняйся,твори,пізнавай світ!

понеділок, 1 листопада 2021 р.

Франція .

 Географія 10 клас 02.11.2021  Урок 12 

Тема: Франція.

Основні терміни і поняття: Інфраструктура, галузь, зовнішньо-торгівельний

 баланс ,Франкофонія,  СУЧАСНий  ПОСТІНДУСТРІАЛЬНий РОЗВИТок

   Інструкція для учнів: використовуючи текст підручника або матеріал уроку, виконуйте завдання. виділені курсивом.

                                                   План уроку:

Цікаві факти  про країну яку ми   сьогодні   вивчимо .

   - На Новий рік прикрашати ялинку придумали саме у цій країні.

   - Країна є батьківщиною  кінематографу.

   -У ній  знаходиться найбільша кількість замків в світі - всього 4969 штук.

   -Це батьківщина велосипеда та балету.

 -  Національною квіткою є - Ірис.

   -Із цієї країни прийшла до нас традиція заміжжя в білій сукні.

  -У цій країні  була вироблена Статуя Свободи і передана США в якості  подарунка на 100-річчя незалежності в 1876 році. 

1.1. «Візитна картка»Завдання 1. Користуючись картами атласа, складіть «візитну картку» країни.

Офіційна назва — Французька Республіка.

Площа — 544 тис. км2.

Населення — 65258825 млн. осіб  (2017 р.).

 Столиця — Париж.

Тип країни — високорозвинена економічно держава, країна «Великої сімки»

Державний устрій — президентська республіка, унітарна держава.

Завдання 2 Визначити  ЕГП (використовуючи атлас вказати за сторонами горизонту з якими країнами межує  Франція ,  до яких морів та океанів має вихід)

Додаткова інформаціяФранція розташована на заході Європи. За своєю конфігурацією територія країни нагадує шестикутник, тому жителі іноді називають її Гексагоном. До складу Франції входять острів Корсіка та низка дрібних прибережних островів, а також чотири заморські департаменти: Ґваделупа, Ґвіана, Мартініка й Реюньйон; заморські території: Нова Каледонія, Французька Полінезія, Французькі південно-антарктичні землі, острови Майотта, Уолліс, Футуна й спеціальна територіальна одиниця — острова Сент-П’єр і Мікелон. Франція має значну довжину кордонів з розвиненими країнами. Більш ніж половина кордонів — морські, багато естуаріїв річок і бухти зручні для стоянки судів. Завдяки значній довжині морських кордонів і володінням в Океанії Франція має 11 млн км² виключної економічної зони.

Кордони з партнерами по НАТО і нейтральною Швейцарією.

Вихід до Середземного моря (порт Марсель) і Атлантичного океану (порт Гавр).            Транзитні автомобільні, залізничні, річкові (р. Рейн) шляхи сполучення.

Сусідство з високорозвиненими країнами

▬  За якими критеріями  можна виділити Францію серед  країн світу та країн регіону?

1.Добре розвинена економіка;

2. Країна входить до Великої сімки;

3. Наявність заморських департаментів;

4. Власна ядерна  зброя;

5. Постійний член Ради безпеки ООН;

6. Лідер  у Франкофонії.

▬  Франкофонія (фр. Francophonie)  міжнародна   організація співробітництва франкомовних країн світу, яка об'єднує 54 повноправних та 4 асоційованих членів, що презентують різні держави або частини держав світу, а також 26 спостерігачів. Головним критерієм для вступу до організації є не ступінь володіння французькою мовою населення тієї чи іншої держави, а культурні зв'язки з Францією

Завдання №3  Використовуючи атлас Записати  дані  у таблицю

Мінеральні ресурси

Північ

Південь

Захід

Схід

Центральна

частина

ДодаФранція небагата на мінеральні ресурси. Запаси кам’яного вугілля, зосереджені в основному в Лотаринґії, запаси нафти й природного газу є невеликими. Обмеженість паливних ресурсів достатньою мірою компенсується значним гідропотенціалом гірських річок, особливо Рони та її альпійських притоків. Більш значні запаси уранових руд у Центральному масиві й Бретані та залізних руд у Лотарингії. На півдні — у Провансі й Ланґедоці — добувають боксити, а в Ельзасі й Лотарингії — калійну й кам’яну сіль.

Основними ОСОБЛИВОСТями СУЧАСНОГО ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ

Франції є:

1.Основ ним роботодавцем є держава. На неї працює майже 30 % всіх зайнятих у країні.

2. Реалізація масштабних інфраструктурних проектів та підтримка провідних національних промислових компаній.

4. СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ.Франція має виразну моноцентричну систему розселення з центром у м. Париж . Його міська агломерація одна з найбільших в Європі та охоплює цілий регіон цієї країни — Іль-де-Франс.

Завдання №4  Використовуючи атлас випишіть найбільші міста Франції.

Для демографічної ситуації Франції характерний перший тип відтворення населення. Природний приріст низький — 3 ‰. Наслідком цього є «старіння нації».

Населення країни складають в основному французи (82 %). Національними меншинами є корсіканці, баски, ельзасці, бретонці, фламандці, що проживають на окраїнах. Значну кількість (понад 4,5 млн осіб) складають іммігранти — портуґальці, алжирці, марокканці та інші народи. Переважна кількість населення є християнами-католиками.

Середня густота населення у гірських районах не досягає й 20 осіб/км2, а в районах Парижа, Ліона та інших великих міст вона перевищує 300 осіб/км2.

Три чверті населення проживають у містах, головна форма міського розселення — аґломерації, а для сільської місцевості — невеликі села й хутори. У 50 аґломераціях проживає близько 60 % населення країни.

У столичній аґломерації проживають 11,4 млн жителів. Столицю з передмістями називають Великим Парижем. Сучасний Париж — одне з найбільших і найкрасивіших міст світу. Столиця Франції — центр наукового й культурного життя країни. Тут розміщені провідні науково-дослідні установи й вузи. У 60 музеях зібрано безліч художніх та історичних цінностей.  Великі міста Франції — Ліон і Марсель — є центрами аґломерацій із населенням 1,3 млн осіб кожне.

5. Характеристика третинного секторуУ Франції розвинені всі види послуг. Найбільше зайнято у сфері послуг бізнесу, продажу та обслуговування нерухомості, туризмі, освіті, охороні здоров’я, соціальній допомозі, торгівлі.

  №5   Використовуючи дані доповніть схему:


                                                Послуги          Туристичні послуги


Послуги бізнесу                                                   


                                                                                               Приклади




 

6.ПРОМИСЛОВІ ВИРОБНИЦТВА, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇНИ

Завдання №6 Використовуючи дані  в атласі та тексті підручника заповнити  таблицю  Аналіз промисловості

Галузь

Центри

Продукція

ПЕК

 

 

Машинобудування

 

 

Металургія

 

 

Хімічна

 

 

інші

 

 

7. Аналіз  аграрного сектору

Галузь

Центри

Продукція

тваринництво

 

 

рослинництво

 

 

Додаткова інформаціяХоча на частку сільського господарства країни припадає лише 4 % ВВП і 5 % економічно активного населення, воно дає 25 % продукції ЄС. Основою сільськогосподарського виробництва стали сприятливі природні умови і великі площі придатних для використання земель.

Провідною галуззю є тваринництво (2/3 вартості аграрної продукції). За виробництвом м’яса й молока Франція входить у трійку основних виробників світу. Основну роль відіграють молочне скотарство, свинарство та птахівництво.

Вирощують зернові, картоплю, цукрові буряки, олійні (рапс, соняшник). Щорічні збори зерна сягають 70 млн т, половина йде на експорт. Пшениці збирають до

 38млн. т. , решту нарівно становлять ячмінь і кукурудза. Франція є найбільшим виробником і експортером цукру серед країн ЄС. Вирощують різноманітні овочі, фрукти і квіти, в тому числі для виготовлення парфумів. Важливуроль відіграє виноградарство. За збором винограду, виробництвомі експортом вина, споживанням його на душу населення Франція посідає друге місце у світі, лише трохи поступаючись Італії. Французькі вина вважаються найкращими у світі.

7. Зовнішньоекономічні зв’язки Франції

Транспортна мережа країни має чітко виражений радіальний тип: майже всі основні магістралі йдуть від Парижа. У внутрішніх перевезеннях людей і вантажів перше місце посідає автомобільний транспорт. Франція посідає одне з перших місць у світі за забезпе­ченістю населення автомобілями (на 1000 жителів — 425 особистих автомобілів), густотою і якістю автомобільних доріг.

Значну частину внутрішніх перевезень вантажів забезпечує залізничний і трубопровідний транспорт. Основним стрижнем водних шляхів є Сена, пов’язана мережею каналів з іншими річками країни.

Більша частина зовнішньоторговельних перевезень здійснюється морським транспортом. Морські перевезення становлять близько 300 млн т на рік, 3/4 морських перевезень іде через порти Марсель, Гавр, Дюнкерк і Руан.

Авіаційний транспорт має переважне значення для зовнішніх пассажироперевезень. Найбільшим центром є Париж, де діють аеропорти «Орлі», «Бурже» і «Шарль де Ґолль».

Найбільшими торговими партнерами є країни ЄС, США, Японія. Держава експортує машини та обладнання, пластмаси, парфуми, сталь, прокат, алюміній, зерно, цукор, виноград, вина, сири, м’ясо. До Франції імпортується мінеральна сировина, ліс, деяка сільськогосподарська продукція (бавовник, кава, чай).

У середньому щорічно країну відвідують понад 80 млн туристів, що дає близько 2,8 % ВВП.

        Складання схеми.        

                         Імпорт                                                     Експорт

          Продукція      Країни                                Продукція          Країни                   

            ………………….     ………..                                            ……………         ………..

            …………………      ………..                                             ……………         ………..

Підсумок уроку

• Франція — високорозвинена постіндустріальна держава Європи. Країна має сприятливе географічне положення, різноманітні природні умови та ресурси.

• Провідними галузями промисловості є енергетика, машинобудування й хімічна промисловість. Найбільші промислові райони зосереджені на сході країни.

• Високоінтенсивне сільське господарство Франції забезпечує власні потреби країни та експортує значну кількість продукції.

• Франція має добре розвинений транспортний комплекс.

• Важливою галуззю міжнародної спеціалізації Франції є туризм, сучасна економіка її інтегрована в ЄС та світове господарство.

Домашнє завдання  :

1. Підручник, опрацювати § 11.

2. Скласти таблицю у зошитах "Економічні райони Франції",

3.Складіть рекламу туристичної фірми, яка пропонує подорож Францією.

Порівняємо Німеччину і Францію? Подивіться прикольне відео, на жаль, на російській мові, але ми ж розуміємо її?


 




Немає коментарів:

Дописати коментар